Jak przygotować się do matury z matematyki?

matura

Matura z matematyki jawi się wielu uczniom niczym koszmar. Przygotowują się do niej przez wiele lat, ale dopiero w ostatniej klasie szkoły średniej uświadamiają sobie, że moment egzaminu jest coraz bliżej. Próg, który trzeba osiągnąć, aby zdać, czyli 30%, nie wydaje się być wysoko postawioną poprzeczką, a jednak matura z matematyki co roku okazuje się pogromem. Tego egzaminu nie zdaje średnio co piąty uczeń. Dlaczego tak się dzieje, skoro matematyka jest obecna od samego początku szkolnej kariery? Kładzie się na nią tak duży nacisk, a mimo to tak wielu maturzystów nie jest w stanie napisać egzaminu na wymagane 30% punktów. Często problem leży głęboko i aby go zlokalizować, należałoby cofnąć się o kilka lub nawet kilkanaście lat. Braki w matematyce, które ma dziecko szkoły podstawowej, tworzą później ogromne luki u nastolatka, których nie da się nadrobić w miesiąc. Nie można jednak od razu skazywać takich osób na porażkę, ponieważ i z takiej sytuacji można znaleźć wyjście. Zatem jak przygotować się do matury z matematyki?

ZAREAGUJ ODPOWIEDNIO WCZEŚNIE

Do matury nie da się nauczyć w tydzień. Oczywiście jest ona sprawdzeniem całej naszej wiedzy, ze wszystkich lat szkoły, ale umiejętności, których nie używa się na co dzień, po takim czasie raczej nie zostają w głowie. Dlatego za przypominanie i powtórki należy zabrać się odpowiednio wcześnie, co szczególnie tyczy się uczniów mających duże zaległości. Rozpoczęcie solidnej nauki już we wrześniu sprawi, że powtórki będzie można rozplanować tak, by nie były zbyt dokuczliwe i nie wymagały ślęczenia nad książkami po kilka godzin dziennie. Pozwoli to także na odpowiednio szybkie zareagowanie, jeśli okaże się, że któryś dział jest szczególnie niezrozumiały. Wtedy dobrym pomysłem może być zatrudnienie korepetytora, albo poproszenie kogoś znajomego o pomoc.

PRZERÓB MATURY Z PRZED KILKU LAT

Przy nauce matematyki jest taki problem, że jeżeli samemu nie przeliczy się wszystkich zadań, a jedynie będzie się zerkać na notatki, to prawdopodobnie podczas egzaminu można natrafić na pewne problemy. Dzieje się tak dlatego, że nawet niewielkie zmiany w treści ćwiczenia potrafią oznaczać, że trzeba całkowicie zmodyfikować rozwiązanie. Zadania pojawiające się na maturze z matematyki co roku wyglądają podobnie. Często jednak różnią się one małym szczegółem, którego maturzyści mogą nie odnotować i dalej rozwiązywać przykład sposobem, który w tym przypadku nie będzie skuteczny. Dlatego jeżeli chce się być odpowiednio przygotowanym na egzamin, powinno się wcześniej przerobić kilka, a nawet kilkanaście matur z poprzednich lat. To sprawi, że uczeń podczas swojego egzaminu poczuje się pewniej, widząc zadanie, które potrafi rozwiązać i nie będzie tracił czasu na rozmyślanie nad odpowiedzią.

ZNAJDŹ WSPARCIE

Nawet najlepszy uczeń może nie być w stanie rozwiązać niektórych zadań, jeśli pochłonie go stres. To, w jak wielkim stopniu się go odczuwa, jest sprawą indywidualną. Można znaleźć mnóstwo sposobów, które pomogą opanować stres tuż przed maturą. Ale niektórzy uczniowie zaczynają się denerwować już dużo wcześniej. Zakładają sobie konkretne plany powtórek i niepokoją się, gdy nie są w stanie czegoś wykonać. Przewlekły stres bardzo odbija się na ogólnym zdrowiu, a ponadto spowalnia myślenie i sprawia, że ma się uczucie wiecznego zmęczenia. Z pewnością nie są to idealne warunki do przygotowywania się do egzaminu. Dlatego oprócz ziół uspokajających, medytacji czy sportu, warto także znaleźć swoją małą grupę, w której wszyscy będą się wspierać. W nauce do matury z matematyki ważna jest systematyczność, a w związku z tym motywacja, której czasami brakuje. Grono zaufanych osób zmagających się z tym samym będzie z pewnością dużym wsparciem w tych trudniejszych chwilach.