Matematyka nie musi być nudna. Gry i zabawy logiczne nie tylko dla dzieci

Matematyka już nikomu nie powinna kojarzyć się tylko z zadaniami, w których trzeba coś policzyć według wzoru czy schematu. Dobra znajomość matematyki znaczy teraz dużo więcej: używa się jej przy programowaniu, w robotyce, a przede wszystkim w zwykłym, codziennym życiu. Musimy potrafić liczyć i wyciągać wnioski przy planowaniu rodzinnego budżetu. Zastanawiając się nad kupnem domu, dobrze jest optymalizować różne rozwiązania. Widać zatem, że rozwijanie umiejętności logicznych jest szczególnie ważne. Ogromnym plusem jest to, że można to robić poprzez zabawę, albo po prostu podczas popołudniowego relaksu.

ROBOTY, LEGO I INNE ZABAWKI

klocki

W dzisiejszych czasach wcale nie jest trudno odciągnąć dzieci od komputera czy telewizora. Rodzice kupują wiele zabawek: niektóre z nich szybko są rzucane w kąt, inne bywają w użyciu nieco dłużej. Jednak dlaczego nie wykorzystać tego, co obecnie oferują sklepy i podsunąć dziecku zabawkę, która czegoś go nauczy? Asortyment jest szeroki: jednym z pomysłów może być robot Photon, który uczy podstaw programowania i logicznego myślenia. Wszystko to dzieje się oczywiście poprzez zabawę, a dziecko razem z Photonem przechodzi przez kolejne etapy historii.

Kolejną popularną zabawką są klocki LEGO. Już samo budowanie wymyślonych przez dzieci konstrukcji jest bardzo rozwijające. Jednak dużym powodzeniem cieszą się zajęcia robotyki, w których używane są właśnie klocki LEGO. Dziecko uczy się podstaw mechaniki i elektroniki, a przy tym ani przez chwilę nie traktuje tego jako typowych szkolnych zajęć. Kolejnym krokiem może być podsunięcie poradników, na których pokazywane są przeróżne ciekawe konstrukcje, także zbudowane z klocków LEGO. Wybór innych zabawek działających na podobnej zasadzie nie powinien być problemem, ponieważ asortyment jest naprawdę szeroki.

SUDOKU TRADYCYJNE CZY NA TELEFONIE?

sudoku

Sudoku to nie lada gratka dla nieco starszych dzieci i dorosłych. Początkowo może sprawiać małe trudności, ale z czasem samemu odkrywa się nowe sposoby na rozwiązanie tej łamigłówki. Większość osób zna zapewne tradycyjną, papierową wersję. Jednak obecnie pobranie aplikacji na telefon zajmuje chwilę i można rozwiązywać sudoku w tramwaju czy kolejce do lekarza, bez potrzeby noszenia przy sobie zbędnych rzeczy. Rozwiązywać sudoku można również siedząc przed swoim laptopem.

Kolejnym ciekawym sposobem na spędzanie wolnego czasu są obrazki logiczne, tak zwane nonogramy. Polega to na zapełnianiu odpowiednich pól rysunku, według pewnego schematu, który wskazują liczby. Obrazki logiczne potrafią być bardzo wciągające, a przy tym wyraźnie rozwijają logiczne myślenie. Tutaj, podobnie jak w przypadku sudoku, można zdecydować się na tradycyjną, papierową wersję, ale znajdzie się także wiele aplikacji z różnymi poziomami trudności. Nie trzeba jednak ograniczać się tylko do sudoku czy nonogramów – aplikacji logicznych jest całe mnóstwo.

GRY PLANSZOWE I KOSTKA RUBIKA

kostki

Obecnie bardzo dużo czasu spędzamy przed ekranami. Wracając z pracy, siadamy przed telewizorem czy komputerem, co często zamiast relaksować, tylko potęguje zmęczenie. Świetnym pomysłem na spędzanie popołudnia z rodziną i znajomymi są gry planszowe. Możemy oczywiście wybrać typowo towarzyskie, aby się rozluźnić i nieco pośmiać. Czasami jednak warto sięgnąć po coś bardziej rozwijającego, szczególnie jeśli gra się z dziećmi. Tutaj sprawdzą się wszelkie gry strategiczne i logiczne: takie, w których np. trzeba znaleźć optymalne rozwiązanie i przeliczyć, jaki ruch najbardziej się opłaca. Na rynku istnieje wiele gier, zarówno dla całych rodzin, jak i takich, w które można grać tylko w dwie osoby. Dla tych, którzy wolą indywidualne zajęcia, dobrym pomysłem będzie kostka Rubika. Bez problemu można znaleźć poradniki, które nawet zupełnym laikom pozwolą na ułożenie kostki. Bardziej zaawansowani mogą nauczyć się układania z zamkniętymi oczami – to bardzo stymuluje obszar mózgu odpowiedzialny za zapamiętywanie.