Konkurs matematyczny dla gimnazjalistów
II edycja

Finał 16-17 maja 2015

Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW

Zarejestruj się

Facebook

Do finału pozostało

O Karolu Borsuku i trąbce Borsuka

Karol Borsuk urodził się w 1905r. w Warszawie. Tam też uczęszczał do Gimnazjum im. Stanisława Staszica, a następnie podjął studia matematyczne na Wydziale Filozoficznym UW. Nie wiadomo nam nic o tym, żeby podczas studiów organizował konkursy dla swoich młodszych kolegów, wiadomo jednak, że nie próżnował i już w 1930 uzyskał stopień doktora filozofii, 4 lata później habilitował się, a w 1938 zdobył tytuł profesora nadzwyczajnego UW. Specjalizował się w dziedzinie topologii i licznymi pracami naukowymi w dużym stopniu przyczynił się do rozwoju tej gałęzi matematyki.

Nie licząc matematyków, największą styczność z dorobkiem Karola Borsuka mają prawdopodobnie dzieci, dla których to stworzył grę "Hodowla zwierzątek", znaną dziś pod nazwą "Superfarmer".

My, skromni studenci matematyki, nie czując się (jeszcze!) na siłach, aby rewolucjonizować matematyczny świat, postanowiliśmy jednak nie tracić czasu i zorganizować dla was konkurs Trąbka Borsuka.

No właśnie, a czym właściwie jest Trąbka Borsuka? Pod tą uroczą nazwą, potrafiącą rozweselić nawet studenta przed egzaminem ustnym z analizy matematycznej, kryje się obiekt, który otrzymamy sklejając boki trójkąta zgodnie ze strzałkami zaznaczonymi na obrazku. W ramach zabaw z pogranicza rzeźby i topologii polecamy konkursowiczom ulepić model borsuczej trąbki z kawałka plasteliny!
sklejanie_trabki

Partner

Projekt dofinansowała fundacja mBanku.